Korona Gór PolskiCzym jest tak właściwie Korona Gór Polski? Można powiedzieć, że jest to rodzaj wyzwania rzuconego przez PTTK dla wszystkich miłośników wycieczek górskich. Polega ono na zdobywaniu najwyższego szczytu każdego pasma górskiego w Polsce i dokumentowanie tego osiągnięcia w specjalnej książeczce PTTK za pomocą pieczątki (o ile jest możliwość) lub zdjęcia, które zweryfikuje wykonanie zadania.

Dlaczego podjęliśmy się tego wyzwania? Często chodzimy po górach i naprawdę lubimy przebywać w ich obecności. Takie zwiedzanie znacznie ułatwia nam wybór miejsca do jakiego się udamy i w niektórych przypadkach otwiera nam furtkę do obszarów, w które z pewnością byśmy się nie zapuścili. Bo ile osób chciałoby poświęcić swój weekend na wyjazd na niskie Góry Bystrzyckie jak można zdobyć Śnieżkę? Dlatego zdobywanie KGP jest takie wyjątkowe. Pokazuje nam nowe kierunki i uczy, że góry to nie tylko wysokie szczyty ale i też te mniejsze potrafią zadowolić nas i sprawić, by nasz weekend był dobrze wykorzystany. A co najważniejsze aktywnie!

Po zdobyciu wszystkich 28 szczytów można ubiegać się o specjalną odznakę z PTTK, która stanowi bardzo fajną pamiątkę. Na szlaku często spotykaliśmy starsze osoby, które na swoich kapeluszach lub marynarkach miały wiele różnych odznak „górołazów’ i przyznam szczerze ze prezentowały się one imponująco!Jak widać jesteśmy jeszcze w trakcie zdobywania odznaki KGP ale już teraz możemy powiedzieć, że jest to naprawdę ciekawa przygoda pozwalająca poznać Polskie góry z trochę innej perspektywy i pokazuje, że każde pasmo ma w sobie coś niezwykłego i nawet stosunkowo niska górka potrafi zaskoczyć i dać wycisk.
1. Rysy - Tatry - 2499 m n.p.m.
5. Tarnica - Bieszczady - 1346 m n.p.m.
7. Radziejowa - Beskid Sądecki - 1262 m n.p.m.
9. Mogielica - Beskid Wyspowy - 1171 m n.p.m.
13. Wysoka - Pieniny - 1050 m n.p.m.
15. Lackowa - Beskid Niski - 997 m n.p.m.
22. Lubomir - Beskid Makowski - 904 m n.p.m.
28. Łysica - Góry Świętokrzyskie - 612 m n.p.m.


Zobacz też: